CAN ALMAZ AMA İTİBAR ALIR…

CAN ALMAZ AMA İTİBAR ALIR…

CAN ALMAZ AMA İTİBAR ALIR…

Şimdilerde ruhumuzu saran sonbaharın getirilerinden biri sayılabilir mi..?

An gelir, şöyle havalı bir siyah gözlükle, koyu renkli kıyafetlere bürünüp, aslında nereye gittiği de çok önemli olmayan bir metronun cam kenarına oturmak isteriz..
Kalabalığın içinde, tüm alıcıları kapatıp bir süreliğine iletişimsiz olmak iyi gelir.
Çokca tüketilen sözler, yeni tanışılan insanlar, ortamlar, sayısız tokalaşmalar, temmenniler, verilen sözler ruhumuzu yorar. Mola ihtiyacı gelen zamanlar olur.
İşte sonbaharın en güzel tarafı; tüm bu özlemleri giderir.
Kendini dinlemek için çıkılan ufak tatiller, yaprakların uçuştuğu, turuncu renklerin sardığı yerlere gidişimiz hep bu yüzdendir…
Kimsenin yara dahi almadığı, maddi kayıp olmasa da telafisi olmayan en büyük kazalar “iletişim kazaları” dır.
Can almaz ama şüphesiz itibar alır. Markalar için durum daha tehlikelidir. Her kelimeyi hafızasına nankörce kaydeden arama motorları sayesinde, iletişim kazalarından toplanan sözcükler ekşi sözlük “entry”lerine kadar düşer ve markaya yapışır..
Bazen faydalı bir amaçla başlayan etkili bir konuşma “yanlış bir kelime” hatta tonlamanın kurbanı olup, dijital mecranın eğlence malzemesi haline gelebiliyor. İşte bu nedenle ağızdan çıkan sözlerin kılıca dönüşebileceği bir ortamda “iletişim gücünü” iyi kullanmak şart oluyor. Kişisel veya kurumsal marka yönetimi faerk etmiyor aslında her ikisinde de durum aynı.

Halkla ilişkiler ve reklam ilişkisi nasıl kurulur?
Bir markanın iletişim disiplinleri neyi tanımlar? Sosyal medyaya nasıl yansır?
Medya ile iletişimler nasıl konumlandırılır? Yöneticiler için etkili iletişim nedir?
Markalar halkla ilişkiler çalışmaları ile aslında neyi, nasıl kazanır?
İşte tüm bunları iyi tanımlayan ve pazarlama stratejisini buna göre konumlandıranlar uzun vadede daha güvenli ve daha etkili büyüyebiliyor.
İletişim etiği denilen kavram, iletişim sektöründeki tüm mesleklerin profesyonel değerlerini ve itibarını koruma doğrultusundaki ilkelerden oluşuyor. Markaların tanıtıma harcadıkları büyük bütçeler bazen basına yansıyan veya düşünmeden ağızdan çıkan eksik bir söz, geciken bir açıklama, bir duruş, bir dokunuş kolaylıkla hesapsız bir fırtınaya dönüşebiliyor.

Yıl sonu bu dönemler işte bu planlamalar için en güzel fırsat!
Sonbahar hepimize iyi gelsin,
Benim de Siz’lerle iletişimimi sağlayan bu pencereden herkese selam olsun…

SEDA BAYBURTLU
Signature Brand
Marka & Stratejik Pazarlama Danışmanlığı
www.signaturebrand.com.tr
www.instagram.com/sedabayburtlu

 

Add a comment

*Please complete all fields correctly

Related Blogs

Posted by SB | 21 Aralık 2018
TANIDIK BU MASAL
TANIDIK BU MASAL Yine bi sonbahar, Aralık kapıya dayanmış, Biraz yorgun, biraz da yine doyamadan geçen bir yılı uğurlamak vakti geldi... Aslında tanıdık bu masal. Her yılın başında, kendine verilen...
golfmag köşe yazısı,seda bayburtlu
Posted by SB | 6 Kasım 2018
DETOX ZAMANI GELMİŞSE DEMEK…
Sonbaharın gelişine işaret çok aslında… Uykudan haz etmeyenlerin bile, gün içinde ara ara uyku bastıran gözlerini dinlendirme çabası, yorgun uyanılan sabahlar, hisli hisli çalıyor gibi gelen şarkılar… Evet işte bunların...
Posted by SB | 6 Eylül 2018
Bİ BAKIP ÇIKICAM
Hayatla çok derdim yok, aslında keyfim de genelde yerindedir... Ama yalan yok... Bazen, yerime yedek bir oyuncu koymayı dilediğim anlar olmuyor değil.. Şu hayatta, başlangıçta seçme şansımız çok yok malum...